Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dítě až na ... místě? Bariéry spolupráce profesionálů v rozvodových řízeních

13. 05. 2016 13:08:46
Ačkoliv nedostatkem nástrojů k řešení rozvodových sporů V ČR netrpíme, jejich efektivita a využití v praxi kulhá. Co překáží dobré mezioborové spolupráci?

Rozvod nebo rozchod partnerů je jedním z největších stresorů současnosti. Kromě obrovského psychického vypětí rodičů zanechává hluboké a někdy až doživotní rány na dětech. Přibližně jedna pětina dětí vystavena rozvodu spornému, kdy život rodiny po rozvodu musí upravit soud. Zátěž, které jsou vystaveny děti v této situaci, je enormní a jejich symptomy jsou srovnatelné se symptomy dětí vystavených fyzickému či psychickému týrání.

Schopnost rodičů se domluvit je v tomto ohledu zásadní kompetencí, která může tvrdé dopady na jejich děti mírnit. Odpovědnost ale leží i na bedrech soudců, advokátů, pracovníků OSPOD, mediátorů, psychologů v poradnách nebo soudních znalců. Ačkoliv nedostatkem nástrojů k řešení rozvodových sporů netrpíme, jejich efektivita v praxi kulhá. Na semináři s názvem Rezoluce Rady Evropy 2079 (2015) - Rovnost a společná rodičovská odpovědnost: role otců, který se konal 8. Dubna v poslanecké sněmovně představil soudní znalec a spoluzakladatel Katedry sociální práce na FF UK Oldřich Matoušek základní bariéry spolupráce profesionálů v rozvodovém řízení.

Všechno máme, tak proč to nejde?

Stále častěji v negativních konotacích skloňovanému OSPODu objektivně svazuje ruce vysoká případová zátěž, která mnohdy ústí v neúčast při jednání v rámci rozvodového řízení. Kritizována je nedostatečná kompetence a vzdělání pracovníků a s tím související vhled do situace rodiny. Pracovníci sociálky často uplatňují svá schémata o funkční rodině v rozličných kontextech daných případů a soustředí se spíše na vnější materiální známky domácnosti než na podstatné vztahy a perspektivu dítěte samotného. OSPOD také zastává dvojí roli. Na jednu stranu funguje jako orgán veřejné moci plnící úlohu ochrany dítěte, ale stejně tak může vystupovat jako kolizní opatrovník. Některé intervence OSPODu pak vedou nikoliv k ochraně rodičovství a obnovení rodiny, ale naopak k oddělení dětí od rodičů. V rámci kompetencí OSPODU vyvstávají v praxi další nejasnosti. Kdy je vhodné uložení ze strany OSPOD, resp. soudu výchovného opatření? Má OSPOD asistovat při styku rodiče a dítěte? Jaká v tom má být jeho role?

Rodinné a manželské poradny pracují převážně s těmi, kteří si rozvod nepřejí. Otázkou zůstává, jak přimět ke spolupráci stranu druhou? Současně neposkytují dokumentaci případu jiným subjektům.

Praxe soudních znalců v rozvodovém řízení je ovlivněna tím, že jsou finančně zainteresování počtem hodin, kdy jedna hodina stojí maximálně 350 Kč. Kromě toho chybí u znalců standardy a chybí jim něco jako stavovská organizace s povinným členstvím, která by dohlížela na jejich kvality a vzdělávání. Příkladem mohou být testy s 30 let starou normou. Další nevýhodou může být i to, že nedostanou zprávy od jiných profesionálů. Nemusí tak vědět o současně probíhajícím trestním řízení a nemohou nahlédnout do zdravotnické dokumentace. Trvale spornou otázkou je také forma zveřejňování výsledků šetření v posudku.

U advokátů je jednou z jasných bariér zaměření na vítězství jedné strany, kterou není dítě. Nasnadě je i finanční motivace a stou související nezájem na brzké vyřešení případu.

Míru psychické zátěže dětí ovlivňuje také průběh a délka opatrovnického řízení. S tím souvisí
i dlouhodobě podceňovaná role opatrovnických soudců a jejich postavení coby tzv. „dudlíkářů“ v hierarchii českého soudnictví. Mezi další nedostatky patří chybějící zkušenosti a specializace soudců, nejednotná judikatura mezi kraji a forma soudního jednání, která má často potenciál konflikt eskalovat. „Který z rodičů má lepší předpoklady pro výchovu?“ Otázky tohoto typu směřující na znalce konflikt ještě vyostří. Soudy se často opírají o zprostředkované informace a nevyužívají všech dostupných prostředků k prosazení svého rozhodnutí. Příkladem mohou být postihy za nepředávání dětí.

Na straně mediátorů spočívá pravděpodobně největší bariéra v tom, že je mediace placená. Výjimkou je mediace poskytovaná v režimu neplacené sociální služby mimo rámec zákona o mediaci. Účast na ní může soud uložit až na dobu 3 měsíců. Překážkou spolupráce je i to, že mediátor s nikým z profesionálů informace nesdílí.

Myslete na děti!

Nadace Naše dítě v dubnu odstartovala kampaň „Myslete na děti!“, která apeluje, aby rodiče a všechny zúčastněné strany v rozchodových a rozvodových sporech jednaly primárně a především ve prospěch dítěte. Nadace velmi podporuje zavedení tzv. Cochemské praxe, jejíž podstatou je intenzivní mezioborová spolupráce soudců, OSPOD, advokátů, soudních znalců a mediátorů v rámci opatrovnického řízení. Koordinovaný postup musí provázet přímá a častá komunikaci mezi profesionály, redukce byrokratických procedur a jasná pravidla, standardy a kompetence všech subjektů v rozvodovém řízení. Rozchody rodičů nesmí být pro děti památkou na celý život! Více na www.mysletenadeti.cz

Autor: Nadace Naše dítě | pátek 13.5.2016 13:08 | karma článku: 12.17 | přečteno: 308x

Další články blogera

Nadace Naše dítě

Běžci společně s Nadací Naše dítě zakoupí sluchadla

I v tomto roce se Nadace Naše dítě spojila s běžeckým závodem City Cross Run & Walk Prague, který se koná 15. 10. 2017.

27.9.2017 v 15:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |

Nadace Naše dítě

Pohybem pro dobrou věc přes tři Milíčovské kopce

V sobotu, 23. 9. 2017, se konal první ročník charitativního běhu Pohybem pro dobrou věc přes tři Milíčovské kopce. Sportovní odpoledne pořádala Městská část Praha-Újezd a celkový výtěžek z běhu věnovala Nadaci Naše dítě.

25.9.2017 v 15:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Nadace Naše dítě

5 000 000 Kč za jeden týden?

Tři, dva, jedna teď! Chopte se nákupních košíků a zamiřte do prodejních uliček. Nákupní horečka pro podporu ohrožených dětí začíná v prodejnách drogerie a parfumerie ROSSMANN již dnes.

11.9.2017 v 12:50 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 273 | Diskuse

Nadace Naše dítě

Linka právní pomoci bude v provozu i celé prázdniny

Linka právní pomoci, kterou provozuje Nadace Naše dítě, bude v provozu i během prázdninových měsíců.

17.7.2017 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 |

Václav Vít

Naši furianti

O zábavu máme postaráno. Parlament včera nevypadal jako státní ohřívárna, jak se mu říkávalo za první republiky.

21.11.2017 v 13:38 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 178 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Zemanova cesta do Ruska a akce globalistů

Premiérka Mayová vystoupila opět ostře proti Rusku a jeho údajnému ovlivňování voleb v západních zemích. Strach z Ruska je spíše hypotetický, je to strach z možností, které se otevírají každému schopnému hackerovi.

21.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 18.76 | Přečteno: 303 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Slušný (ne)populista Drahoš si až o den později všiml, že 17. 11. byli na pódiu jen tři

Jiří Drahoš jako jeden ze tří prezidentských kandidátů vystoupil 17. 11. na Festivale pro svobodu. M. Horáček nebyl přes eminentní zájem na pódium puštěn. O den později se Drahoš na FB bezelstně vyjádřil k nespravedlnosti. PRules?

21.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 39.32 | Přečteno: 1622 | Diskuse

Karel Trčálek

Agentura na podporu a řízení sportu, nový Babišův penězovod

Politické garnitury přicházejí a odcházejí, ale penězovody zůstávají, maximálně mění svoje názvy. Jako například chystaná Agentura na podporu a řízení sportu, kterou bude ovládat Babiš, pardon hnutí ANO

21.11.2017 v 10:23 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 391

Nadace Naše dítě se již od roku 1993 zabývá ochranou a pomocí týraným, zneužívaným, zanedbávaným, handicapovaným a jinak ohroženým dětem. Nadace pomáhá formou finanční podpory, právním poradenstvím, osvětovou činností, prosazováním legislativních změn a dalšími dostupnými způsoby. Spolupracujeme s řadou uznávaných mezinárodních organizací a podílíme se na programech ochrany dětí v rámci Evropské unie. Za mediální podporu děkujeme Blog IDnes.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.