Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už v dětství jsem si hrál sám

11. 08. 2015 9:06:21
Zavřel za sebou dveře od bytu, seběhl vesele schody a vyšel do chladného jarního večera. Ulice již byla zahalena do tmy, ani měsíc, který byl skrytý za mraky, ji nedokázal prosvítit. Adam se podíval na hodinky.

Bylo za pět minut deset, když v tom uviděl přijíždějící tramvaj. Rozběhl se, aby ji stihl. Tak tak se na poslední chvíli protáhl mezi zavírajícími dveřmi.

Když dosedal na sedačku, zacinkaly mu peníze v kapse. Sáhl pro ně a vytáhl tři dvacetikoruny. Díval se na ně, jak se lesknou a když se dotkly jedna o druhou, vydaly zvonivý zvuk. Najednou zapomněl, kam že to vlastně spěchal. „Mám se s někým sejít,“ problesklo mu hlavou, pohled ale z mincí nespustil.

„Jenom jednou, třeba budu mít štěstí,“ zašeptával si sám sobě. V tom se monotónní hlas rozlehl tramvají: „U Bystřičky, příští zastávka...“. Zbytek hlášení již Adam neslyšel, aniž by se dvakrát rozmýšlel, vyběhl z tramvaje a podíval se na dům, který tak důvěrně znal. Casino Colloseum. Vchod i veškeré nápisy barevně blikaly do všech stran. Bez váhání vkročil dovnitř.

Přistoupil k prvnímu automatu. „Třeba mi dneska bude přát štěstí, třeba dneska svých pár korun zdvojnásobím,“ říkal si pro sebe v duchu. „Co zdvojnásobím, zpětinásobím,“ smál se v duchu. Aniž by dál přemýšlel, hodil první dvacetikorunu do automatu a zmáčkl červené tlačítko. Obrázky se před ním roztočily, nadechl se a se slovy „dneska to již musí vyjít“ a zavřenýma očima zmáčkl opět tlačítko. Vydechl a podíval se znovu na automat. Citrón, pomeranč, sedmička. Ani stejná dvojice. „Sakra,“ ulevil si vztekem a opřel se o automat.

„Byl bych hlupák, kdybych si myslel, že to může vyjít napoprvé,“ pomyslel si a znovu zaujal před automatem soustředivý postoj. Vhodil další dvacetikorunu a začal hrát. Tentokrát nechal oči otevřené dokořán a hypnotizoval obrázky. Citrón, švestka, malina. Vztekle bouchl rukou do automatu. „Ale já to dokážu,“ dodával sám sobě odvahu k další hře a vhodil další dvacetikorunu. Jablko, sedmička, zvonek.

Chvíli zíral na automat, jako by nevěřil, že ani dnes štěstí neměl. Po chvíli sáhl do kapsy pro peněženku a podíval se do ní, uvnitř měl pět set korun. Aniž by více přemýšlel, vytáhl bankovku a zamířil k baru. „Rozměnit do automatu,“ řekl číšnici. Postarší paní s cigaretou v ruce od něj peníze vzala a proměnila je na drobné, aniž by se na něj podívala. Byl pro ni pouze dalším, který trávil čas u automatů. Viděla již hrát za ty léta desítky podobných, to, co zpočátku byla hra, se pro ně stalo posedlostí.

Aniž by poděkoval, vrátil se k automatům. Po dalších třech prohraných hrách vyměnil automat, doufal, že jiný mu přinese více štěstí. Po dalších deseti hrách se vztekem přešel k dalšímu a následně dalšímu. Nepřemýšlel, jen hrál. A znovu a znovu pohrával.

Po dalších dvou hodinách byl najednou bez peněz. Se zlostí se odvrátil od automatů. „Krámy pitomý,“ pomyslel si a vyšel z baru ven. Z úst se mu kouřilo, teplota klesala v posledních dnech, přestože bylo na sklonku dubna, k nule. Posadil se na lavičku na zastávce a pohlédl na hodiny na radnici. Bylo za deset minut půlnoc. Za patnáct minut mu pojede tramvaj domů.

„Domů,“ řekl nahlas a v tu chvíli se rozbrečel. Schoval hlavu do dlaní a jenom ramena se mu zvedala vzlykáním. Udělal to zase. Opět hrál. A opět prohrál. Veronika mu již více neodpustí, už minule mu řekla, že jeho dluhy platit nebude...

Ani neví, kdy ta závislost začala. Zpočátku to byla hra, byl často sám, matka po smrti otce pracovala dvojnásobně, aby rodinu užila. Alespoň to si namlouvala. Spíše nebyla schopná být déle s Adamem v jedné místnosti, až tolik jí ho připomínal. Až tolik mu byl podobný. Adamovi bylo tehdy teprve čtrnáct let. To, co začalo jako zábava a únik od osamělé reality, se stalo zničující závislostí.

Když přijela půlnoční tramvaj, dál seděl na lavičce s hlavou v dlaních. Ani poté, co s hlukem odjela, se nezvednul. Po tvářích mu i nadále stékaly slzy. Nebylo kam spěchat, nevěděl, jestli je ještě kam se vracet.

Závislosti mohou mít různé příčiny: www.detskasamota.cz

Autor: Nadace Naše dítě | úterý 11.8.2015 9:06 | karma článku: 7.65 | přečteno: 370x

Další články blogera

Nadace Naše dítě

Běžci společně s Nadací Naše dítě zakoupí sluchadla

I v tomto roce se Nadace Naše dítě spojila s běžeckým závodem City Cross Run & Walk Prague, který se koná 15. 10. 2017.

27.9.2017 v 15:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 |

Nadace Naše dítě

Pohybem pro dobrou věc přes tři Milíčovské kopce

V sobotu, 23. 9. 2017, se konal první ročník charitativního běhu Pohybem pro dobrou věc přes tři Milíčovské kopce. Sportovní odpoledne pořádala Městská část Praha-Újezd a celkový výtěžek z běhu věnovala Nadaci Naše dítě.

25.9.2017 v 15:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Nadace Naše dítě

5 000 000 Kč za jeden týden?

Tři, dva, jedna teď! Chopte se nákupních košíků a zamiřte do prodejních uliček. Nákupní horečka pro podporu ohrožených dětí začíná v prodejnách drogerie a parfumerie ROSSMANN již dnes.

11.9.2017 v 12:50 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 273 | Diskuse

Nadace Naše dítě

Linka právní pomoci bude v provozu i celé prázdniny

Linka právní pomoci, kterou provozuje Nadace Naše dítě, bude v provozu i během prázdninových měsíců.

17.7.2017 v 14:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Jak fakenews a nepravdy ovlivňují nejen výsledky parlamentních a prezidentských voleb v ČR

Pravda zvítězí platí skutečně až při pohledu tváří tvář smrti a někteří i to obejdou a pak je otázka, co prožívají potom (pokud vezmeme zkušenosti různých náboženství pouze jako teoretické možnosti). Je odpovědnost na politicích?

21.11.2017 v 14:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 |

Václav Vít

Naši furianti

O zábavu máme postaráno. Parlament včera nevypadal jako státní ohřívárna, jak se mu říkávalo za první republiky.

21.11.2017 v 13:38 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 178 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Zemanova cesta do Ruska a akce globalistů

Premiérka Mayová vystoupila opět ostře proti Rusku a jeho údajnému ovlivňování voleb v západních zemích. Strach z Ruska je spíše hypotetický, je to strach z možností, které se otevírají každému schopnému hackerovi.

21.11.2017 v 13:30 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 303 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Slušný (ne)populista Drahoš si až o den později všiml, že 17. 11. byli na pódiu jen tři

Jiří Drahoš jako jeden ze tří prezidentských kandidátů vystoupil 17. 11. na Festivale pro svobodu. M. Horáček nebyl přes eminentní zájem na pódium puštěn. O den později se Drahoš na FB bezelstně vyjádřil k nespravedlnosti. PRules?

21.11.2017 v 11:12 | Karma článku: 39.22 | Přečteno: 1622 | Diskuse

Karel Trčálek

Agentura na podporu a řízení sportu, nový Babišův penězovod

Politické garnitury přicházejí a odcházejí, ale penězovody zůstávají, maximálně mění svoje názvy. Jako například chystaná Agentura na podporu a řízení sportu, kterou bude ovládat Babiš, pardon hnutí ANO

21.11.2017 v 10:23 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 391 | Diskuse
Počet článků 43 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 391

Nadace Naše dítě se již od roku 1993 zabývá ochranou a pomocí týraným, zneužívaným, zanedbávaným, handicapovaným a jinak ohroženým dětem. Nadace pomáhá formou finanční podpory, právním poradenstvím, osvětovou činností, prosazováním legislativních změn a dalšími dostupnými způsoby. Spolupracujeme s řadou uznávaných mezinárodních organizací a podílíme se na programech ochrany dětí v rámci Evropské unie. Za mediální podporu děkujeme Blog IDnes.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.